* By loading the video, you accept Google's privacy policy. Learn more.
| Delivery Year | 2012 |
| L. O. A. | 49.60 m |
| Beam | 8.30 m |
| Draft | 1,10 m |
| Displacement | 138 t |
| Naval Architect | Shiptec AG |
| Exterior Designer | judel/vroljik & co |
| Interior Designer | judel/vroljik & co |
| Shipyard | Shiptec AG |
| Engine | 460 kW(625PS) diesel electric |