| Delivery Year | 2003 |
| L. O. A. | 42.93 m |
| L. W. L. | 35,75 m |
| Beam | 8.34 m |
| Draft | 35,75 m |
| Displacement | 151.70 t |
| Ballast | 56,37 t |
| Naval Architect | judel/vrolijk & co |
| Exterior Designer | judel/vroljik & co |
| Interior Designer | John Munford, R & J Design |
| Shipyard | Baltic Yachts |