NORDIC FALCON was built in 2008 as a modern blue water cruiser with a drop keel. Her deck layout is designed for long-distance sailing with a small crew or even single-handed. The deck saloon gives shelter for the inner helm and nav station and also allows a panoramic view into the rig.
Her equipment is highly customized, it includes a hybrid engine, retractable bow, and stern thrusters, a lifting keel to easily reach shallow waters, hydraulic furlers, and all amenities for long-range cruising.
| Delivery Year | 2008 |
| L. O. A. | 16.50 m |
| Beam | 4.75 m |
| Draft | 2,00/3,35 m |
| Displacement | 17.50 t |
| Naval Architect | judel/vrolijk & co |
| Exterior Designer | judel/vroljik & co |
| Shipyard | Knierim Yachts |