| Delivery Year | 2009 |
| L. O. A. | 14.35 m |
| Beam | 3.80 m |
| Draft | 2,25 m |
| Displacement | 10 t |
| I | 18,750 m |
| J | 5,215 m |
| P | 16,870 m |
| E | 5,200 m |
| Naval Architect | judel/vrolijk & co |
| Exterior Designer | judel/vroljik & co |
| Interior Designer | judel/vroljik & co |
| Shipyard | Lütje Yachts |
| Engine | Yanmar 54 PS |