The 25.07m 'Ikigai' sail yacht built by shipyard JFA Chantier Naval is available for charter for up to 8 guests in 3 cabins. This yacht features interior styling by J.J. Miret.
Whether you are after the thrill of sailing or prefer to kick back, Ikigai is custom-built for adventure, offering a ring-side seat at the heart of the action once her sails have unfurled, and afterward, there is ample space to relax and unwind as you take in the views.
| Builder | JFA Chantier Naval |
| Design | J.J. Miret |
| L. O. A. | 25.07 m |
| Beam | 6.02 m |
| Draft | 3.50 m |
| Built | 2002 |
| Guests | 8 |
| Crew | 2 |
| No. of guest cabins | 3 |
| Price per week from | 28,000 € |