* By loading the video, you accept Google's privacy policy. Learn more.
| Delivery Year | 2017 |
| L. O. A. | 63.50 m |
| Beam | 13.50 m |
| Displacement | 400 t |
| Naval Architect | Shiptec AG |
| Exterior Designer | judel/vroljik & co |
| Interior Designer | judel/vroljik & co |
| Engine | 2x405kW Dieselmotor & 2x180kW Hybrid |