The JK28 is a modern centerboard cruiser and high-performance daysailer. It combines classic Jollenkreuzer heritage with advanced yacht engineering, delivering excellent sailing performance, safety, and comfort for short-handed or double-handed sailing.
With its lifting keel, lightweight GRP sandwich construction, and smart deck layout, the JK28 is ideal for both spirited sailing and relaxed cruising. A fast, stable and easy-to-handle daysailer, perfect for racing and leisure use.
| Delivery Year | 2015 |
| L. O. A. | 8.50 m |
| Beam | 2.55 m |
| Draft | 0,20m / 1,75m |
| Displacement | 103 t |
| Ballast | 225 kg lead |
| I | 8,30m |
| J | 2,75m |
| P | 8,98m |
| E | 3,39m |
| Naval Architect | judel/vrolijk & co |
| Shipyard | Bergner Bootsbau |
| Engine | 4/6 kW |