Commissioned by an experienced yachtsman, Baltic 80 Custom is a particularly sleek and sporty-looking yacht and could be regarded as a ‘new generation 80’ capable of fast offshore cruising and excellent performance on the race course.
The yacht’s accommodation is for six guests in three double cabins with a further cabin for two crew. The interior is designed by Jens Paulus and Axel Vervoordt.
* By loading the video, you accept Google's privacy policy. Learn more.
| Delivery Year | 2024 |
| L. O. A. | 23.99 m |
| L. W. L. | 22,96 m |
| Beam | 6.27 m |
| Draft | 3,50/ 5,30 m |
| Naval Architect | judel/vrolijk & co |
| Exterior Designer | judel/vrolijk & co I Jens Paulus |
| Interior Designer | Jens Paulus I Axel Vervoordt |
| Shipyard | Baltic Yachts |