TOGNUM is another long-range cruiser of Knierim’s 53′ series. She is designed for sailing with a full crew with a plain deck layout, simple but fully functional equipment, and 12 bunk beds. Like all judel/vrolijk & co designed boats TOGNUM’s sailing performance is excellent.
The boat was built for the machinery construction company Tognum, using it for employee incentives.
| Delivery Year | 2009 |
| L. O. A. | 16.40 m |
| Beam | 4.40 m |
| Draft | 3,30 m |
| Displacement | 13.50 t |
| Naval Architect | judel/vrolijk & co |
| Exterior Designer | judel/vroljik & co |
| Shipyard | Knierim Yachts |