DAWN was built in 2004 as a competitive racer. Thanks to using the latest technologies she is a light weight but stiff boat making her also a comfortable cruiser for just a crew of 2.
Right after her launch DAWN won the “HSH Nordbank Cup 2004” proving her excellent sailing performance.
| Delivery Year | 2003 |
| L. O. A. | 15.08 m |
| Beam | 4.10 m |
| Draft | 2,65 m |
| Displacement | 9.50 t |
| Naval Architect | judel/vrolijk & co |
| Exterior Designer | judel/vroljik & co |
| Shipyard | Knierim Yachts |